zdj4bac

BUDAPESZT 2023 – X Forum Bałtyk-Adriatyk na Węgrzech

W czwartek 19 października 2023 r. Leszek Bonna, prezes Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, otworzył X Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk w Budapeszcie.

Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk zostało powołane
w 2012 r. I skupia 7 najważniejszych polskich województw korytarza: kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, mazowieckie, wielkopolskie, zachodnio-pomorskie oraz województwo pomorskie jako inicjator stowarzyszenia. W formule członków wspierających do stowarzyszenia przystąpiło 20 podmiotów prywatnych reprezentujących porty morskie i lotnicze, terminale kontenerowe, przewoźnicy kolejowi, operatorzy logistyczni i instytucje otoczenia biznesu. 

 

Czym zajmuje się stowarzyszenie?

Stowarzyszenie reprezentuje samorządy województw, które znajdują się w strefie wpływów korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk w Polsce. To samorządy wojewódzkie odpowiedzialne są bowiem za tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi gospodarczemu, w tym branży transportowej i logistycznej. Od 2013 roku stowarzyszenie jest partnerem Komisji Europejskiej w pracach prowadzonych przy unijnym koordynatorze Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk. W ramach powyższych prac podejmuje inicjatywy na rzecz umieszczania ważnych dla Polski inwestycji na unijnej liście projektów wspieranych z funduszy TEN-T, uczestniczy w unijnych forach korytarza Bałtyk-Adriatyk oraz w konsultacji raportów i innych ważnych dokumentów.  Stowarzyszenie walczy o wzmocnienie rangi połączeń północ-południe w Polsce, które łączą polskie porty morskie z krajami ulokowanymi za naszą południową granicą. Zaangażowane jest także w inicjatywy na rzecz wydłużenia Korytarza Bałtyk-Adriatyk na Szwecję poprzez autostrady morskie Gdynia-Karlskrona i Świnoujście-Trelleborg. Propaguje też budowę bocznych odgałęzień od Korytarza Bałtyk-Adriatyk w kierunku Morza Czarnego (Ukraina, Rumunia). Stowarzyszenie uczestniczy w licznych konferencjach i imprezach targowo-wystawienniczych organizowanych w kraju i za granicą. Współpracuje ze Związkiem Miast i Gmin Morskich oraz Związkiem Miast Nadwiślańskich, z którymi organizuje raz do roku krajowe Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk. Publikuje także doroczne Raporty o stanie infrastruktury liniowej oraz punktowej Korytarza BAC w Polsce.

 

Dlaczego w Budapeszcie?

Organizacja forum w Budapeszcie wynika z zaplanowanego na wiosnę 2024 r. przyłączenia Węgier do korytarza Bałtyk-Adriatyk oraz planów Komisji Europejskiej dot. utworzenia nowego korytarza łączącego Morze Egejskie i Morze Czarne z Morzem Bałtyckim, który ma przebiegać m.in.  przez Węgry. W otwarciu forum wzięli udział przedstawiciele rządu Węgier – sekretarz stanu z Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Csaba Latorcal oraz podsekretarz stanu z Ministerstwa Transportu dr Lorand Boi. 

 

Głównym tematem tegorocznego forum jest dekarbonizajca w transporcie towarowym i miejskim oraz inteligentny transport miejski i jego rola w europejskiej sieci korytarzy transportowych TEN-T. 

 

Prezes Stowarzyszenia, Leszek Bonna spotkał się z panem Csaba Latorcal – sekretarzem stanu z Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, który docenił aktywność polskiego stowarzyszenia i zadeklarował w imieniu podmiotów węgierskich chęć przystąpienia do organizacji. 

 

 

Podczas spotkania poruszono kwestie:

        wagi współpracy między regionami,

        współpracy w ramach krajów wyszehradzkich,

        Gyor – współpraca miedzy uniwersytetami Gyor i Vesprem,

        wzmocnienia i katalizowania współpracy gospodarczej,

        wspólnego interesu, pomocy regionom w osiągnięciu konkurencyjności i dorównaniu poziomu europejskiego.

Leszek Bonna podkreślił temat Europy regionów i tego, że region pomorski przywiązuje wielką wagę do tego, że jesteśmy członkiem komitetu regionów, a województwo pomorskie jest w 1 z 10 najdynamiczniej rozwijających się regionów w Europie.

Bazując na:

   wykorzystaniu położenia komunikacyjnego i infrastruktury, 

   dużego potencjału uczelni, 

   wartości solidarności, z czego pomorzanie są bardzo dumni oraz otwartości mieszkańców pomorza na Europę i cały świat.

„Spotkanie to jest wspaniałą okazją, żeby nasze regiony mogły współpracować, a my jesteśmy katalizatorami tej współpracy” – mówił Leszek Bonna

W konferencji biorą udział także przedstawiciele polskich portów oraz firmy z branży logistycznej i transportowej, którzy dostrzegają ogromny potencjał w rozwoju połączeń towarowych na osi północ-południe i wzmocnienia roli Polski i Pomorza w tych procesach.

Tags: No tags
0

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *