Konferencja FORUM FRACHT 2025

W dniach 26 i 27 marca br. w sopockim hotelu Radisson Blu odbyło się XIII Forum Transportu Intermodalnego FRACHT. Forum, które od 12 lat jest największym i najważniejszym wydarzeniem branży TSL w Polsce, stanowi platformę do debaty nad kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed polską i europejską gospodarką. Eksperci, przedstawiciele administracji i przedsiębiorcy podejmują dyskusję na temat niezbędnych inwestycji infrastrukturalnych oraz rozwiązań formalno-prawnych, ekonomicznych i podatkowych, które mają zapewnić efektywność i bezpieczeństwo funkcjonowania branży na konkurencyjnym rynku.

W dwudniowej konferencji wzięło udział ponad 300 osób – przedstawicieli firm, organizacji naukowych i instytucji publicznych powiązanych z transportem, spedycją i logistyką z kraju i zagranicy oraz ambasadorzy nadzwyczajni m.in. z Ukrainy i Kazachstanu. Organizatorami wydarzenia były: Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód (ENEIA) i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG). Wśród partnerów wydarzenia znaleźli się m.in. firma spedycyjna CSL, Clip Group, Port Gdańsk, Port Gdynia, Hutchison Ports Gdynia, TT-Line, czy Baltic Hub. Srebrnym partnerem imprezy było Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „Polska prezydencja w Radzie UE – transport w kontekście bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju”. Wydarzenie obejmowało panelowe dyskusje, prezentacje i warsztaty, w tym te związane z transportem kombinowanym, cyfryzacją w logistyce oraz pozyskiwaniem funduszy unijnych na transport intermodalny.

Organizator wydarzenia Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej podkreślił, że żyjemy w czasach nieprzewidywalnych zmian, które mają ogromny wpływ na branżę TSL – transport, spedycję i logistykę, stanowiące fundament funkcjonowania gospodarki. Wskazał, że w świecie dynamicznych wyzwań, takich jak niestabilność polityczna, zmiany barier celnych czy nowe szlaki tranzytowe, kluczowe staje się wspólne poszukiwanie rozwiązań. Dzisiaj spotykamy się, aby dyskutować o branży TSL, która tak naprawdę jest krwiobiegiem procesów gospodarczych. Bez sprawnej branży TSL trudno sobie wyobrazić wymianę handlową, trudno wyobrazić sobie rozwój gospodarczy – powiedział Jacek Piechota.

O wyzwaniach i szansach Polski w globalnej gospodarce opowiedział podczas swojej prezentacji Janusz Piechociński, były wicepremier Polski, przewodniczący Rady Programowej Forum oraz prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja. „Choć światowe gospodarki ulegają dynamicznym zmianom, Polska na tle Europy wyróżnia się pozytywnie. – Polska, gdyby ją postawić na tej liście, zaskakuje wewnątrz Europy dynamiką pozytywnych zmian – wzrostem naszego udziału w eksporcie i handlu międzynarodowym – podkreśla Piechociński. Wzrost gospodarczy w ostatnich latach był solidny, ale zdaniem byłego wicepremiera nie można spoczywać na laurach. Jednym z głównych problemów, na które zwrócił uwagę Piechociński, jest poziom inwestycji. – Za ostatni rok notujemy inwestycje na poziomie poniżej 17% udziału w PKB – zauważył. Dodał, że choć Polska wciąż przyciąga kapitał zagraniczny, dominują inwestycje w magazyny i terminale, a brakuje tych, które podniosłyby poziom naszego przemysłu.


Podczas panelu pn.: „Polska prezydencja w UE – priorytety i wizja przyszłości transportu intermodalnego” poruszono kluczowe zagadnienia związane z protokołem dyplomatycznym, rozwojem infrastruktury oraz wyzwaniami, jakie stoją przed Polską w kontekście prezydencji w Unii Europejskiej. Dyskusja skupiła się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską w kontekście infrastruktury i gospodarki. Paneliści zwrócili uwagę na problemy proceduralne i administracyjne, które spowalniają rozwój infrastrukturalny, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Podkreślono, że dynamika rozwoju gospodarczego w UE nie dorównuje światowym liderom.

W dyskusji wziął udział m.in. Dominik Landa, dyrektor strategii i rozwoju w Porcie Gdańsk, który podkreślił rolę portów w wymianie handlowej Polski, zwracając uwagę na ich strategiczne znaczenie. Istotne są inwestycje w infrastrukturę oraz strategie długoterminowe.

– Port będzie tylko tak dobry, jak jego połączenie z zapleczem. W zeszłym roku wydaliśmy jako państwo na nowe falochrony, na stację Port Północny ponad 2 miliardy złotych. Inwestycje w infrastrukturę to są inwestycje długoterminowe. One muszą być dobrze przemyślane, one muszą odpowiadać potrzebom nie na jutro, tylko za 5, za 10, za 20 lat – podkreślił. 

Z kolei Mirosław Czapiewski, wiceprezes ds. infrastruktury i zarządzania majątkiem w Porcie Gdynia przedstawił perspektywę tego portu na połączenia transportowe z drogami lądowymi i koleją, zaznaczając jego specyficzną lokalizację, ponieważ jest otoczony tkanką miejską. Pełne realizowanie tych połączeń planowane jest na rok 2032, z możliwością przyspieszenia do 2030 roku. Dodatkowo, port koncentruje się na tworzeniu i rozwoju systemów bezpieczeństwa, obejmujących nie tylko bezpieczeństwo bezpośrednie, ale także zabezpieczenie infrastruktury portowej przed działaniami niepożądanymi. 


Drugi panel pn.: „Rola Polski w europejskim transporcie intermodalnym” dotyczył współpracy między różnymi sektorami (publicznym, prywatnym, samorządowym) dla zwiększenia atrakcyjności i potencjału transportu intermodalnego. Poruszono zagadnienie transportu intermodalnego jako klucz do optymalizacji i zwiększenia konkurencyjności w łańcuchach dostaw. Rozmówcy podkreślali, że standaryzacja infrastruktury terminalowej w zakresie wyposażania i dostępności pozwoli na lepszą integrację z europejskimi sieciami transportowymi i zwiększenie efektywności transportu intermodalnego w Polsce. 

Przedstawiciel gdańskiego terminala kontenerowego Baltic Hub, Marcin Kamola podzielił się planami dotyczącymi rozwoju terminala w kwestii infrastruktury kolejowej. Choć obecnie około 30-35% ruchu bramowego odbywa się koleją, port zmierza ku zwiększeniu tego udziału, dążąc do wzorców takich jak w Niemczech czy portach nad Morzem Adriatyckim, gdzie kolej obsługuje aż 50% ruchu. Firma inwestuje w rozwój infrastruktury kolejowej, a obecna bocznica kolejowa jest w stanie obsługiwać 800 tysięcy kontenerów rocznie. Aby sprostać rosnącym wymaganiom, Baltic Hub planuje dalszy rozwój infrastruktury, którego celem jest umożliwienie klientom łatwego wyboru pomiędzy transportem drogowym a kolejowym.

– Prowadzimy strategiczny dialog z Zarządem Morskiego Portu w Gdańsku na temat budowy kolejnego terminala kolejowego, aby nasi klienci mogli swobodnie wybierać między transportem drogowym a kolejowym. Wiedząc, w którą stronę zmierzają ich preferencje, stawiamy na kolej jako priorytet. Każda inwestycja od strony morza jest ściśle powiązana z inwestycjami od strony lądowej – powiedział Kamola.

Z kolei Prezes zarządu terminala kontenerowego GCT w Gdyni, Jan
Jarmakowski
podkreślił, że terminal operuje na stosunkowo niewielkiej
powierzchni, wynoszącej nieco ponad 24 hektary, z czego część terenu należy
do 
Portu Gdynia. Z uwagi na
ograniczoną przestrzeń, GCT koncentruje się na dwóch głównych obszarach
rozwoju. Po pierwsze, inwestuje w nowy sprzęt, dążąc do całkowitego zerowania
emisji, podobnie jak Baltic Hub. Po drugie, wprowadza zmiany organizacyjne,
które mają na celu poprawę efektywności pracy, szczególnie w obszarze terminali
kolejowych. 

W drugim dniu obrad kontynuowano problematykę transportu intermodalnego, globalnych łańcuchów
dostaw i relacji handlowych współczesnego świata z uwzględnieniem szczególnej
pozycji polski i naszych portów morskich. Temu celowi dedykowane były m.in.
panele dyskusyjne poświęcone transportowi kombinowanemu jako filarowi
dekarbonizacji oraz transportowi towarów ponadgabarytowych.

W ostatnim panelu „Co kreuje podaż na rynku łańcucha dostaw? –
Perspektywa nabywcy usług

transportowo-logistycznych” analizowano aktualne trendy rynkowe zarówno od strony
dostawców, odbiorców, przewoźników jaki i gestorów ładunków w takich grupach
jak np. nawozy (Dariusz Mizak, Szef
Biura Logistyki, Grupa Azoty Puławy), świece
(Alicja
Koprowska,
Mueller Fabryka Świec S.A., Transport&Logistics Sourcing) czy artykuły
żywnościowe (Paweł Kałużyński, Sales
Director, Foods Trade Polska). Ostatni z wymienionych prelegentów przedstawił
ciekawe uwarunkowania rynku azjatyckiego a zwłaszcza Arabii Saudyjskiej w
kontekście dostaw do Polski i Europy Zachodniej. Arabia Saudyjska nie ustaje w
wysiłkach by uzyskać dostęp do portów przeładunkowych, alternatywnych względem
Dubaju i stać się wielkim hubem Bliskiego Wschodu. Działania te wedle
prelegenta mają szanse sukcesu, a nowoczesne procedury i rozwiązania
technologiczne IT i AI są intensywnie implementowane dzięki poparciu
autorytarnych władz.   

Nowością tegorocznej
edycji Forum była organizacja warsztatów tematycznych skierowanych do osób i
firm planujących rozpoczęcie działalności przewozowej na rynku kolejowym oraz nowych
przewoźników, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę w zakresie regulacji prawnych i
obowiązków wynikających z prowadzenia działalności przewozowej m.in. w problematyce
celno-skarbowej w branży TSL, sposobów na
pozyskiwanie
funduszy z UE na transport intermodalny oraz w zakresie procedur i wymogów dla
uzyskania licencji przewoźnika kolejowego.

 



Autor: M.Graban

Umowa o dofinansowanie projektu DeCoInter podpisana!

W poniedziałek 24 marca br. w Gdańsku, podpisano umowę na dofinansowanie projektu „DeColnter – Decarbonization of Maritime Sector and its Impact on Green Energy Transition” (Dekarbonizacja sektora morskiego i jej wpływ na zieloną transformację energetyczną) w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027.

Projekt dotyczy wsparcia transformacji energetycznej regionów oraz portów morskich południowego Bałtyku poprzez wdrażanie energii odnawialnej i udostępnianie ekologicznych paliw w sektorze morskim za pomocą odpowiednich narzędzi i strategii uzupełnionych działaniami w zakresie edukacji, współpracy i promocji.

Jak przypomniał Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego i prezes Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, celem tej inicjatywy jest zrównoważony rozwój portów morskich na obszarze południowego Bałtyku.

– Południowy Bałtyk od zawsze był obszarem wzmożonej aktywności, głównie na niwie gospodarczej. Dzięki tej inicjatywie wkroczy ona również w inne obszary – na obszar ochrony naszego środowiska, przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu oraz w obszar bardzo ważny dla naszego regionu – związany z rozwojem turystyki, która jest tą gałęzią gospodarki, która ma duże znaczenie dla naszego województwa – mówił Leszek Bonna.

Podpisanie umowy to znaczący krok w drodze do dekarbonizacji portów, bo to są główni gracze, do których ten projekt jest skierowany – wyjaśnia Ludwik Szakiel, z-ca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji.

– Narzędzia, które powstaną w ramach projektu „DeColnter”, mają objąć cały łańcuch wartości, tzn. pokazać, że w projekt zaangażowane są wyłącznie przedsiębiorstwa dbające o środowisko, stosujące zielone paliwa. Jest o tyle ważne, że dzisiaj tylko duże firmy tak naprawdę są zobligowane przez unijne instytucje do zmniejszania śladu węglowego, te mniejsze jeszcze nie muszą stosować się do wszystkich przepisów. Nasz projekt z kolei obliguje wszystkich do tego, co w praktyce będzie oznaczać, że zarówno wykonawca, jak i jego podwykonawcy czynnie angażują się w zmniejszenie śladu węglowego – wyjaśnia Ludwik Szakiel.

Partnerami projektu, obok lidera Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, są Port w Kłajpedzie i Klaipeda Science and Technology Park z Litwy, Port Rønne z Danii, Blekinge Institute of Technology ze Szwecji oraz Port Szczecin-Świnoujście, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Fundacja Motus z Polski.

W trakcie tej samej uroczystości podpisana została druga umowa dot. turystyki konnej, również finansowana z programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027.

Projekt „Horse tourism for everyone” (Turystyka konna dla każdego) otrzymał 2 mln euro dofinansowania i  ma wspierać dostawców usług turystycznych w tworzeniu i promowaniu innowacyjnych ofert, które uczynią jeździectwo dostępnym dla szerszych grup odwiedzających i mieszkańców, a także ograniczyć negatywny wpływ turystyki na środowisko naturalne.

Obecni na uroczystości wiceministrowie funduszy i polityki regionalnej – Konrad Wojnarowski i Jacek Karnowski, podkreślali, że projekty są częścią szerokiej i dobrej współpracy m.in. z samorządem, rządem, organizacjami pozarządowymi oraz uczelniami wyższymi.

– Ten Program wzmacnia współpracę między pięcioma państwami członkowskimi UE – Polską, Danią, Szwecją, Litwą i północną częścią Niemiec. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju środowiska i sektora morskiego wszystkich uczestniczących w nim regionów i – co najważniejsze – pozwala realizować wspólne projekty, w których łączą się potencjały różnych instytucji. Dzięki temu lokalne społeczności i przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z innowacyjnych rozwiązań prośrodowiskowych, energetycznych czy też turystycznych – mówił wiceminister Konrad Wojnarowski.

– Cieszę się z licznego udziału podmiotów z Pomorza w projektach finansowanych z tego programu. Są wśród nich samorządy, uczelnie wyższe, zarządy portów, organizacje turystyczne, NGO-sy i przedsiębiorcy. Myślę, że nie trzeba nikogo przekonywać do korzyści, jakie przynosi współpraca z zagranicznymi partnerami z Danii, Szwecji, Niemiec i Litwy. Takie programy jak Interreg, to znakomity instrument, który może pomoc w rozwoju regionalnym i lokalnym – podkreślał Jacek Karnowski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Projekt „DeColnter – Decarbonization of Maritime Sector and its Impact on Green Energy Transition” otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,7 mln euro. Wartość projektu wyniesie ponad 2,1 mln euro.

Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 to program współpracy transgranicznej między Polską, Niemcami, Danią, Szwecją i Litwą. Jego celem jest zbudowanie innowacyjnego, zrównoważonego, atrakcyjnego i aktywnego Południowego Bałtyku poprzez działania na rzecz “niebieskiej” i “zielonej” przyszłości. W programie obowiązuje zasada partnerstwa, tzn. projekty muszą być realizowane w partnerstwie podmiotów m.in. dwóch państw członkowskich objętych programem.

LEW

 

DeCoInter- DigiTechPort 2030 i Blue Supply Chains z wizytą w Porcie Hutchison

Po zakończeniu konferencji Transport Week 2025, partnerzy trzech czołowych projektów Interreg South Baltic 2021-2027 wzięli udział w wizycie studyjnej w  Porcie Hutchison w Gdyni – Terminalu GCT.

Mowa o projektach:

– DeCoInter : Decarbonization
of Maritime sector and its impact on green energy transition,

– DigiTechPort2030: Green Energy
Harmonisation Toolbox for Small and Medium-Sized Ports,

– Blue Supply Chains: którego Port Hutchison jest jednym z partnerów.

W chwili obecnej Terminal GCT jest obecny w 24 krajach, w których prowadzi łącznie 53 porty i terminale, oferujące sumarycznie ponad 300 nabrzeży do obsługi statków. Niektóre z nich leżą w jednych z najbardziej ruchliwych morskich lokacji świata. Częścią Hutchison Ports
są m.in. terminale w Felixstowe (Wielka Brytania), w Barcelonie (Hiszpania), Rotterdamie (Holandia), Busan (Korea Południowa), Karaczi (Pakistan), Dżakarcie (Indonezja), Laem Chabang (Tajlandia), Port Klang – Westports (Malezja), Buenos Aires (Argentyna), Duisburgu (Niemcy),
Sydney i Brisbane (Australia) oraz, rzecz jasna, w Hongkongu. W 2023 roku grupa przeładowała łącznie 82,1 mln TEU. Z kolei według danych Drewry za 2022 rok, grupa obsługiwała około 10% światowego handlu ładunkami skonteneryzowanymi. Europejskie porty są dla Hutchisona bardzo ważne. W 2022 roku Unia Europejska i Wielka Brytania odpowiadały za 30%
przychodów Hutchison Ports oraz 47% przychodów całej Grupy CKHH. Co
ważne z punktu widzenia dzisiejszej geopolityki, CKHH nie prowadzi  żadnych inwestycji w Rosji.

Jeden z portowych rywali Hutchison Ports – PSA International, który w Polsce ma 40% udziałów w gdańskim Baltic Hubie. Ponadto PSA ma 20% udziałów w… Hutchison Ports.
Tym samym grupa, która ma 40% udziałów w Baltic Hub w Gdańsku, ma też
pośrednio 20% udziałów w spółce kontrolującej gdyński GCT. (źródło: gospodarkamorska.pl)

 

TRANSPORT WEEK 2025. Spotkanie partnerów 3 projektów Interreg South Baltic 2021-2027

18 i 19 marca 2025 r w Gdyńskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się coroczna konferencja TRANSPORT WEEK 2025. Przez dwa dni eksperci z branży logistycznej debatowali na temat- roli Bałtyku w światowym obrocie morskim, globalnych trendów rynkowych i ich wpływie na europejski i bałtycki sektor transportu, konsekwencji przejścia na systemy komputerowe, wpływie obecnego i przyszłego statusu i polityki Europy na inwestycje infrastrukturalne i klimatyczne w sektorze transportu czy też głównych trendów, które będą dyktować charakter i kierunek inwestycji portowych w ciągu najbliższych 20 lat.

Drugiego dnia konferencji mieliśmy możliwość bardziej merytorycznie zapoznać się z wieloma projektami tej branży, a wśród omawianych tematów znalazły się min: technologie elektrycznych łodzi Hypobatt – wprowadzenie i główne cele stojące za wdrożeniem projektu ; zastosowanie technologii cyfrowego bliźniaka do optymalizacji systemu  brzegowego i okrętowego oraz praktyczne podejście do elektryfikacji sprzętu portowego w portach.

W ostatniej części konferencji, podczas networkingu partnerzy trzech projektów programu Interreg South Baltic 2021- 2027 mieli okazję zapoznać się ze swoimi projektami oraz wymienić doświadczeniami i sprawdzonymi już rozwiązaniami na kolejnych etapach działań.

  •  W debatach wzięli udział uczestnicy projektów:

– DeCoInter : Decarbonization
of Maritime sector and its impact on green energy transition, którego celem jest
wsparcie procesu transformacji energetycznej w portach morskich Południowego
Bałtyku, rozwój infrastruktury dystrybucji i magazynowania paliw alternatywnych
w portach i opracowanie narzędzi monitorowania emisji dla portów (mapowanie
gazów cieplarnianych, kalkulator emisji CO2), a także rozpowszechnianie wiedzy
na temat paliw alternatywnych oraz ich bezpiecznego i efektywnego wykorzystania
w transporcie w regionie Morza Bałtyckiego;

– DigiTechPort2030: Green Energy
Harmonisation Toolbox for Small and Medium-Sized Ports, którego celem jest wzrost
wiedzy i zdolności w zakresie zastosowania środków dekarbonizacji w małych i
średnich portach obszaru Południowego Bałtyku poprzez wyposażenie ich w dwa
nowe rozwiązania do końca 2026 roku- działania przygotowawcze oraz eksploatacja
kluczowych zielonych technologii dla ekosystemu małych i średnich portów;

– Blue Supply Chains: którego celem jest
wypracowanie i upowszechnienie wiedzy na temat dostępnych już oraz rozwijanych technologii
redukujących negatywne skutki działalności transportowo-przeładunkowych
realizowanych w portach morskich. Obszarem badań i wdrożeń są emisje do
atmosfery generowane przez portowe środki transportu i urządzenia
przeładunkowe, a konkretnie ich znaczna redukcja.

Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wizycie logistycznej w Porcie Hutchison w Gdyni (Gdynia Container Terminal), który jest jednym z partnerów w projekcie Blue Supply Chains.

24 marca 2025 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbędzie się uroczyste podpisanie umowy o finansowanie projektu: ,, Decarbonization of Maritime Sector and its Impact on Green Energy Transition’’.